Obec

Kladky patří k nejzápadnějším obcím v prostějovském okresu. Leží v nadmořské výšce 580 m.n.m. a rozkládá se na rozloze 1311 ha. Obcí protéká říčka Věžnice.

První zmínky o obci se uvádějí v listinách z roku 1320. Významnou památkou je kostel Sv. Cyrila a Metoděje, který je chráněnou kulturní památkou. V obci je mnoho příležitostí k rekreačnímu vyžití, jejím okolím vedou cyklostezky a naučná stezka Přírodním parkem Kladecko.

V obci se nachází vinárna u Římana, kde se připravují obědy i večeře. V Osadě Ošikov můžete navštívit restauraci a penzion U Sedláka. Pro ubytování ve vesnici dále slouží turistická ubytovna TJ Sokol Kladky. Ve vesnici jsou dvě maloobchodní prodejny, pošta a v místním zdravotním středisku ordinuje jednou týdně obvodní lékař. Další poskytované služby v obci jsou také pedikúra, masáže a kadeřnictví.

Pro občany je k dispozici tenisový kurt, dětský koutek s hřištěm na míčové hry a stolem na stolní tenis. TJ Sokol Kladky spravuje fotbalové hřiště a Lyžařský areál Kladky, který je vybaven dvěma vleky, malým vlekem pro děti, skibufetem a parkovištěm.

Faktografické údaje

Název: Kladky
Status: obec
Kraj Olomoucký
Okres: Prostějov
Obec s rozšířenou působností: Konice
zeměpisná šířka: 49° 38’ 57’’
zeměpisná délka: 16° 49’ 42’’
nadmořská výška: 505 m
Počet obyvatel: 379
Počet obyvatel v produktivním věku: 237 (k 12.11.2006)
Výměra: 1311 ha
Inženýrské sítě: vodovod, plyn, elektřina, telefon
Služby: pošta, 2 maloobchodní prodejny, hostinec, vinárna u Římana – obědy, večeře, v osadě Ošikov pohostinství pohostinství Na pile s ubytováním, turistická ubytovna TJ Sokol Kladky, Lyžařský areál Kladky, fotbalové hřiště, tenisový kurt, cyklostezka, naučná stezka Přírodním parkem Kladecko, matrika, zdravotní středisko – jednou týdně obvodní a dětský lékař, pedikúra, masáže, kadeřnictví, knihovna, Základní škola a mateřská škola Kadky – malotřídní škola pro 1. – 5. ročník, mateřská škola, školní družina a jídelna.
Pošta: Kladky PSČ 798 54
Adresa obecního úřadu: Kladky 19
79854 Kladky
Starosta: Jiří Křeček