Oslavy 100. výročí vzniku ČSR v Kladkách

slavnostní průvod oslav 100. výročí republiky

Oslava 100. výročí samostatné Československé republiky se v naší obci Kladky uskutečnila v pátek dne 26. října 2018. Slavnost byla zahájena nedaleko kostela svatého Cyrila a Metoděje zasazením lípy století panem starostou, místostarostou a dalšími občany za zpěvu dětí z mateřské školy a žáků základní školy. Poté následovalo vypouštění stovky modrých, červených a bílých balónků, které se lehce vznášely k podzimní obloze. Po radostném zážitku se vytvořil dlouhý průvod v čele s trojbarevným věncem a zástupem hasičů v uniformách. Říjnový průvod zamířil k pomníku padlých před školou, kde byl slavnostně položen věnec v barvách trikolory. Zazněly česká a slovenská hymna, recitační pásmo dětí a žáků a slavnostní projev pana starosty k výročí. Sváteční setkání zakončil lampionový průvod a ohňostroj.

vystoupení děti MŠ Kladky
vystoupení dětí ZŠ Kladky
slavnostní zasazení lípy století
pouštění balonků

Po celý den byla k tomuto výročí v tělocvičně školy instalována výstava dobových předmětů, kronik, fotografií a dalších zajímavostí ze života našich občanů. Výstavu doplnilo množství výrobků a prací dětí a žáků k tomuto tématu. Realizované projekty: Tomáš Garrigue Masaryk, naši prezidenti, Česká republika, státní symboly, významné české osobnosti, putujeme po Česku, projekt „Kde bydlím?“ a projekt „Dědečku vzpomínej, babičko vypravuj!“ Žáci ZŠ si připravili písemnou formou krátké příběhy a vzpomínky z dob života svého dědečka, babičky, pradědečka, prababičky, tety, strýce, …. Školáci doložili příběhy i fotografiemi nebo nějakými zajímavými předměty, které se dědí v rodinách z generace na generaci. Žáci 1. ročníku příběhy nakreslili a jednoduše popsali hůlkovým písmem s pomocí dospělých osob. Nejlepší práce byly vyhodnoceny a vystaveny v tělocvičně při výstavě k výročí 100 let existence samostatné Československé republiky. Celá společná akce obce a školy se setkala s velmi pozitivními ohlasy, o tom svědčila i velká účast dětí a občanů.

Fotografie z výstavy v tělocvičně školy si můžete prohlédnou na stránkách ZŠ Kladky

plakát 100 let samostatné československé republiky